Meraj Persian Gulf

پیام ”جودی دنچ” به مناسبت روز جهانی تئاتر/۷ فروردین

روزجهانی تئاتر فرصتی است برای بزرگداشت این هنر و گونه‌های بی‌شمارش. تئاتر نوعی تفریح و الهام است که می‌تواند میان فرهنگ‌ها و مردم مختلفی که در سراسر جهان زندگی می‌کنند پل ارتباطی برقرار کند. اما تئاتر حتی بیش از این است؛ چرا که می‌تواند فرصت‌هایی برای آموزش و اطلاع رسانی نیز فراهم آورد.

تئاتر در سراسر جهان فقط در چهارچوب سنتی سالن‌های تئاتر به نمایش در نمی‌آید. نمایش می‌تواند در روستای کوچکی در آفریقا، در کنار کوهی در ارمنستان و یا بر روی جزیره کوچکی در اقیانوس آرام، اجرا شود. همه آنچه که نیاز دارد فضا و تماشاچی است. تئاتر توانایی این را دارد که به لبانمان لبخند بیاورد و یا آنکه بگریاندمان اما باید ما را به فکر کردن و انعکاس افکارمان نیز ترغیب کند.

تئاتر از کار گروهی سرچشمه می‌گیرد. بازیگران انسان‌هایی هستند که دیده می‌شوند، اما گروهی دیگر نیز دست اندرکارند که دیده نمی‌شوند. آنان نیز درست به اندازه بازیگران اهمیت دارند و تبحرشان و توانایی‌های تخصصی شان به اثر امکان تحقق یافتن می‌دهد. این گروه نیز باید در هر پیروزی و موفقیتی که برای اجرا اتفاق می‌افتد سهیم شوند.

27 مارس (7 فروردین) به صورت رسمی روز جهانی تئاتر اعلام شده است. اما به دلایل بسیاری هر روز باید روز تئاتر به حساب بیاید؛ چرا که ما وظیفه داریم سنت سرگرم کردن، آموزش دادن و روشنگری اذهان مخاطبان را حفظ کنیم که بدون آنها هرگز زنده نخواهیم ماند."


منبع:ایران تاتر