Meraj Persian Gulf

بیوگرافی موریس ژار

موریس ژار : موریس ژار آهنگساز بزرگ فرانسوی در سال 1924 در شهر لیون به دنیا آمد .( او پدر ژان میشل ژار آهنگساز معروف می باشد که ژان میشل خود از بنیانگذاران موسیقی موسوم به اکسیژن می باشد و آثار موسیقی الکترونیکی او در دنیا جایگاه برجسته ای دارند .)
از آثار برجسته موسیقی فیلم موریس ژار می توان به فیلمهای زیر اشاره کرد :
1- لورنس عربستان ( اولین فیلم غیر فرانسوی که موریس ژار برای آن موسیقی ساخت و موجب شهرت جهانی او شد )
2- گروگان
3- دکتر ژیواگو
4- عیسای ناصری
5- کشتی نوح
6- عمر مختار
7- محمد رسول الله
8- آخرین پرواز
9- مردن در مادرید
ازمیان آثار او دوفیلم عمر مختار و محمد رسول الله برای اکثر ایرانیان شناخته شده است . به خصوص موسیقی فیلم محمد رسول الله که دارای ملودی روان و بدیعی است و سالهاست که در ذهن ایرانیان جای گرفته است .

موریس ژار درگذشت - http://www.funpatogh.com

موریس ژار آهنگساز فیلم‌های "دکتر ژیواگو" و "محمد رسول الله" و برنده سه جایزه اسکار، روز یکشنبه بر اثر ابتلا به سرطان در 84 سالگی در لس آنجلس درگذشت.
بی‌بی‌سی اعلام کرد ژار که 9 نامزدی و سه جایزه اسکار در کارنامه داشت، سال 1962 با ساخت موسیقی متن فیلم "لورنس عربستان" در سطح بین‌المللی به شهرت رسید و این فیلم آغاز همکاری 20 ساله و بسیار موفق او با دیوید لین فیلمساز بریتانیایی بود.

ژار 13 سپتامبر سال 1924 در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد و دوران موسیقیایی خود را با فراگیری پرکاشن و رهبری ارکستر در کنسرواتوار پاریس آغاز کرد. او سال 1952 با ساخت موسیقی متن فیلم Hotel des Invalides به کارگردانی ژرژ فرانژو وارد دنیای سینما شد.

ژار تا اواسط دهه 1960 موسیقی چند فیلم فرانسوی را نوشت تا اینکه هالیوود او را کشف کرد. آهنگساز برنده اسکار بیش از 150 فیلم در کارنامه داشت و با تعدادی از فیلمسازان مطرح دنیای سینما شامل جان فرانکن‌هایمر، آلفرد هیچکاک، جان هیوستن، لوکینو ویسکونتی، پیتر ویر و فولکر شلوندورف کار کرد.

او سه بار برای فیلم‌های "لورنس عربستان"، "دکتر ژیواگو" 1965 و "گذری به هند" 1984 - هر سه به کارگردانی دیوید لین - برنده اسکار شد و برای فیلم‌های "یکشنبه‌ها و سیبل" 1962، "زندگی و روزگار قاضی روی بین" 1972، "محمد رسول الله" 1976، "شاهد" 1985، "گوریل‌ها در مه" 1988 و "روح" 1990 نامزد اسکار بود.

ژار بعدها بر موسیقی الکترونیک متمرکز شد و پسرش ژان میشل ژار که از پیشگامان موسیقی الکترونیک است، این راه را با موفقیت ادامه داد. او فوریه پیش در پنجاه و نهمین دوره جشنواره فیلم برلین با دریافت جایزه یک عمر دستاورد تقدیر ‌شد.

دیتر کاسلیک مدیر جشنواره برلین در این باره گفت: آهنگسازان فیلم اغلب در سایه کارگردانان بزرگ و ستاره‌های بازیگری هستند، اما این مسئله درباره موریس ژار فرق می‌کند. "دکتر ژیواگو" مانند بیشتر آثار او شهرتی جهانی دارد و همچنان در تاریخ سینما فراموش‌نشدنی است